close

Bir sohbet sırasında babamın askerdeyken anneme gönderdiği mektuplar konuşuluyor. Anılarını saklamaya meraklı babam, mektupları saklıyormuş. Onları mutlaka okumalıyım.

Babam askere giderken ablam annemin kucağında 8 aylık, abim ise annemin karnında 2 aylık imiş.

Yıl 1980. Babam 6 Kasım’da Şebinkarahisar’dan çıkıp 10 Kasım’da Diyarbakır Silvan’daki birliğine teslim oluyor.

Süslü mektup kağıtları yok ama babam elleri ile kağıdı süslemis. Anneme mektubu gönderiyor, mektup bir şekilde annemin babasına ulaşıyor ve dedem aynı kağıdın arka yüzüne mektup yazıp babama geri gönderiyor.

IMAG0645

İşte babamın anneme mektubu:

Sayın ve sevgili eşim Saniye, çok değerli halden hatırdan, beş on satırdan, yeni açmış güller gibi, şeker yemiş şerbet içmiş diller gibi, bazen neşeli bazen kederli günlerin neşesinden, gülyağı şişesinden, kalbimin en derin köşesinden sevgili eşim. Nasılsın, iyi misin. İyi olup mutlu günler geçirmeni ulu tanrıdan dilerim. Sen de ben kıymetli eşin Ahmet’ten soracak olursan hamt olsun. Canım sağdır. Selam eder, hal hatrını sorup sual ederim. Emine’ye selam eder gözlerinden öperim.

Onsekiz yaşında bir güzel sevdim
Kalbimi gönlümü ona verdim
Muradına ermeden askere geldim
Beni aklından çıkarma sevgilim

Yaz gelince çayır çimen sulanır
Bir yılda iki bayram dolanır
Seni andıkça gözlerim sulanır
Çok değil 20 ay bekler misin sevgilim

Kıymetli eşim, burada istemeyerek mektubuma son verirken tekrar selamlarımı iletir, esenlikler ve mutluluklar dilerim.
Hoşça kal.

Dedemin babama mektubu:

19/12/1980

Sevgili oğlum Ahmet göndermiş olduğun mektubu aldım çok memnun oldum, ben de sizi memnun etmek için selamlarıma başlar, selam eder gözlerinden öperim. Ablan selam eder gözlerinden öper. Nene selam eder gözlerinden öper. Buralarda yaramaz havadis yoktur. Biraz kar yağdı karın kıymeti yoktur. Biraz kuru soğuk yapıyor. Tohumları ektik bir tek fiiler kaldı ekilecek. Saniye de yakında geldi gitti, iyi, haslar, çok iyiler, hiçbir kederleri kederleri yoktur. Sen buraları hiç merak etme. Bizim hiçbir sıkıntımız yoktur, sade düşüncemiz sizsiniz oğlum. Paran tükendiği zaman hiç çekinme iste hemen gönderelim. Tohluyu soruyorsan yakında sattım başka diyeceğim yoktur. Orhan’dan da bugün mektup aldım çok iyi olduğunu yazıyor, adresi şudur: …

Bu kadar kafidir tekrar selam eder mektuba cevap beklerim.
Ahmet Astopal tarafından sonsuz selamlar.

Babamın anneme bir başka mektubu

02/02/1981 Pazartesi

Sevgi ve Selamlar
Gürpınar’da kederli Saniye
Silvan’da vatani görevini yapmakta olan Ahmet Tütüncü

Sayın ve sevgili ciğerli halden hatırdan, beş on satırdan, yeni açmış güller gibi, şeker yemiş şerbet içmiş diller gibi, bazen neşeli bazen kederli günlerin neşesinden, gülyağı şişesinden, kalbimin en derin köşesinden sevgili eşim Saniye. Nasılsın iyi misin. İyi olup mutlu günler geçirmeni ulu tanrıdan dilerim. Ve sen de ben eşin Ahmet’ten sorarsan hamt olsun canım sağdır. Senden başka hiç düşüncem yoktur burada. Üzerime farz olan tanrı selamlarımı iletir halini ve hatrını sorup sual ederim. Kızım Emine’ye selam eder gözlerinden öperim. Kıymetli eşim, benden hiç sıkıntın olmasın. Ben şimdilik çok rahatım. Kıymetli eşim, bu mektubu allah izin verirse geldiğimde göreceğim onun için kayıp etme, asker hatırası olarak sana emanet olsun. Kıymetli eşim, hasta falan olan var mı? Emine nasıl yürümeye başladı mı? Köylerde ne var ne yok? Bana yaz. Buralar şimdilik çok iyi gidiyor.Sayın ve sevgili eşim başını ağrıttığım için özür dilerim. Beni soran komşulara ve arkadaşların cümlesine selamlarımı iletir büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öperim.

Merak etme elbet bir gün bitecek bu günler.
Yazan eşin Ahmet

IMAG0647

Testisi elinde çeşmeye gelen
Elleri kınalı o güzel gelin
Kirpiği ok olmuş kalpleri delen
Gözleri sürmeli o güzel gelin

Ak elleri boğum boğum kınalı
Kalbinden vurulmuş kendi yaralı
Gözleri yaşlı bahtı karalı
Oturmuş dağlara sevdalı gelin

Sevdiği Silvan’da gözleri yolda
Küçük yavrusu yatmış uykuda
Asker yari diye düşmüş dillere
Kara bahtlı çileli gelin

Umut verdim ona ağlama dedim
Onun dertlerini kendime dert edindim
Günümü doldurup işte ben gelirim
Ahmet senindir a kınalı gelin

Topraktan aldılar cismimi
Jandarma koydular ismimi
Beni soran olursa
Çıkar göster mektubum

SON

 

IMAG0649

 

26 Mayıs 1981 tarihinde arkadaşı, babama abimin doğduğunu müjdeleyen bir mektup yazıyor. Zarfın iç kısmına “MÜJDE MÜJDE” yazıyor. Babam, yazının altına çok mutlu olduğunu belirten bir not ekliyor.

 

 

Tags : asker mektubumektupsilvan

1 Comment

  1. Biraz önce apartmana girerken posta kutusunda birikmiş ve ne olduğunu bildiğim zarfları aldım.İçimden hey gidi günler heey!::.Eskinde bu zarflar, en güzel duyguları,en güzel yazılarla yazılmış mektupları taşırdı.

    Kelime oyununu izlerim ve sizi gördüm.Yeni mezun ve toy gazeteciler ne yazar merakımdan ,anons edilen sayfanıza girdim .babanızın yazdığı mektupları okudum.Aile için nezaket,saygı beni eskilere götürdü.Sizin yazdıklarınızı da okuycam.teşekkür ederim.sevgiler.

    Talat Bulut

Leave a Response