close

Bayram ruhu diye bir şey var.

Öncelikle eski bayramlarımı hatırlatmam gerekiyor.

Bayram arifesinde harala gürele bir çalışma olurdu evde. Halamlar bize gelirdi baklava açılırdı tepsi tepsi. Annem temizlik yapardı. Bayram menümüz sarma, kuru fasulye, pilav ve yöresel ayran çorbası olurdu. O gece uyuyamazdım tuhaf bir heyecan olurdu, hani ertesi gün okul başlayacakmış gibi bir heyecan, eylül gibi bir heyecan.

Bayram sabahı babam ve abim namazdan gelirken poğaça alırlardı. Bu bizim evin en büyük geleneklerinden biriydi. O bayramlarda ablamı pek fazla hatırlamıyorum çünkü ablam evliydi. 9 yaşımdan beri ablam evliydi. Mutlaka bayramlıklarımız olurdu. Sabah onları giyip kahvaltıya otururduk. Sonra ablam, abim ve ben yakınlardaki akrabalara bayram ziyaretine giderdik. Eve döndüğümüzde misafirler olurdu. Kuzenler falan gelirdi. Akşama uzak akrabaların yolunu tutardık. Bayram harçlığı diye bir şey vardı.

16794-NQSIOD

Ablamın evlendiği ve abimin askerde olduğu ilk bayramımız buruktu. Babam geleneği devam ettirmek için kendisi almıştı poğaçalarımızı. Benim en sevdiğim minik pizza gibi olanlardı. Ben de geleneği devam ettirmek için yakınlardaki akrabalara gittim. Dayımın karısı oraya yalnız başıma gittiğimde ağladı. Her bayram ablan, abin olurdu bak yalnız kaldın dedi. Ben ağlamadım.

Sonraki bayramlar hep daha farklı oldu. Annemler son birkaç yıl bayramlarını memlekette geçirdiler. İşte o zaman anlamsızlaştı benim için bayram. Ailem yoktu yanımda.

Küslükler girdi sonra araya. Bayrama özel kıyafet alınmamaya başladı. Baklava telaşı sarmadı, hazırları vardı. Annem yaşı ilerledikçe temizlik hastası olduğundan bayram temizliği kayboldu çünkü temizlik her gün yapılmaya başlandı. Yakınlardaki akrabalarla bayramlaşmak için akşam olup keyfimin gelmesini bekler oldum. Uzaktakilere ise bir ergen edasıyla ‘benim ne işim var ya’ diyerek burun büktüm. Annem akşam anneannemlere gelmeyeceğimi söylediğimde ‘senin çocukların da bizim yanımıza gelmek istemeyecek’ dedi. Kafalarını kırardım. Kendi kendime tamam gideceğim dedim. Ama öğleden sonra uyandığımda onlar çoktan gitmişti. Uyudukça uyudum. Uyandım. Ne baklava vardı ne sarma ne kuru. Patates kızartıp yedim. Yalnız bayram. Daha kimsenin elini öpmedim. Daha kimse bize gelmedi. Bayramlık almadım. Sadece erotik geceliğimi çıkarıp pijama takımlarımı giydim. Heyecan duymadım. Babam bayram sabahları poğaça almayı çoktan bıraktı. Daha bize hiç misafir gelmedi. Hattımı değiştirdiğim için daha bir tek toplu bayram mesajı almadım.

Bayramların benim için hiçbir anlamı kalmadı. Üstelik bayramın 3-4 gün sürmesi de gereksiz geliyor hep. Bugün bayram, erken kalkmadım çocuklar. Giymedim en güzel elbiselerimi ve üzmedim annemi.

Tags : akraba ziyaretibaklavabayrambayram namazıbayram ruhubayram temizliğibayramlaşmakbayramlıkeski bayramlargelenekküslükmisafirramazan bayramı

2 Comments

Leave a Response