close

Ferit abi; Kabataş Aile Çay Bahçesinin patronu. Sahibi değil, çünkü sahibi İbrahim Tatlıses’e benzeyen kodaman bir adam.

Ferit abi Ağrılı. Zayıf ve hafif kel. Kışın kösele giyer. Hep telefonla konuşur. Ne zaman buraya gelsem yanıma gelip elimi sıkar. Hoşgeldin der. Sonra “keyifler iyi, nasıl gidiyor?” diye hal hatır eder. Bir gün moralim çok bozukken yine geldi konuşmadım onunla. Kalkarken hayırdır canın sıkkın diye sordu. “Sorma be abi” dedim. Elimi sıkarken gözlerinin içi cavcaklanır. Hande iyi adam diyor. Bence de iyi adam. Burası kamyoncular federasyonu gibi bir yer. Kışın soba yanar. Sobanın yanındaki masa boşaldığında bizi hemen oraya alırlar üşümeyelim diye.

Bir gün “param yok abi” dedim Ferit’e. Aşk olsun kardeşim dedi. Hesabı alıyorum masadan sonra hallederiz dedi. Loca kapandığı için buraya geliyoruz. Burada kimin çalıştığı belli değil. Her gün farklı kişiler çay getirir. Ferit ve diğer abi demirbaş. Diğer abi Ferit’ten daha genç, saf görünümlü biri. Gelip üşüyor musuIMAG0718n diye sorar hep. Her zaman üşüdüğümü sanır. Brandaları indirir ya da beni başka bir yere oturtturur. Şefkat doludur. Sandalyeme minder koymayı ihmal etmez, çayımın yanına ekstra şeker ve peçete bırakır.

Öğle saatlerinde Fındıklı’nın takım elbiseli sigortacıları buraya doluşup sigara dumanımdan rahatsız olurlar. Hiç bir şey içmeden sadece oturan ve her geldiğimde burada olan yaşlı bir amca vardır burada. Bulmaca çözüp tavla atan ihtiyarlar da hep buradadır. Her masada “abi karışma yakışıyor mu hiç sana”lara maruz kalan yancılar vardır. Arada çiçekçi kadınlar gül satmaya çalışırlar. Başkaları burayı sevmez.

Tavla atarken sigarayı bıraktığı halde canı sigara isteyen ihtiyar olursa, bizden ister bir dal sigarayı ve karşılığında bize çay ısmarlar. Barışmaya çalışan erkek, kadından bir şans daha istiyorsa durumu bize anlatır, kadına “bir şans verin” dersek adam bize türk kahvesi ısmarlar. Çoğu şey burada yaşanır. Ayrılık, barışma, kavga, muhabbet, dostluk, aşk…

Burası benim dağınık barakam.

Tags : barakaçayçay bahçesiferitferit abifındıklıkabataşkabataş aile çay bahçesisahilsobatavlayancı

Leave a Response