close

Köyde duymaya alışık olduğun kokuları şehirde duyunca yadırgıyorsun. Dayanamıyorsun. İstanbulda yaşayan herkesin bir köyü yok. Bunu duyduğumda 1. Sınıfa gidiyordum ve duyduklarıma inanamayacak kadar tecrübesizdim. Nasıldı yani? Yaz tatillerinde gidecekleri ya da dedelerinin yaşadığı bir köyleri yok muydu çocukların? 7 göbek istanbullu ve göçmen gibi kalıpları büyüdükçe öğrenmeye başladım. Bizim köyde göçmenlere macir diyorlardı. Göçmen değil, muhacir hiç değil, sadece macir. Karadeniz insanı her şeyin kolayına kaçar. Kelimelerin hatta harflerin bile.

Bombalar patlıyor dört bir yanda. Belki birbirlerinin saçlarının kokusunu içine çeken insanlar şimdi cesetlerini koklamak durumunda kalıyorlar. Hiç kan kokusu duydun mu? Parçalanmış hatta yanmış bedenleri savruluyor. Sevdiğin birini kaybetmiş olmayı ve sonra onun cesetini bulup sarılmayı bir düşün. Gözlerini açacağı umuduyla kanlı ellerinle onu sarsmayı bir düşün. O kokuyu bir düşün. Belki kurşunların ya da mayınların da bir kokusu vardır.

Biz burada bize hiç bir şey olmayacağını düşünerek yaşıyoruz. Sanki olup bitenler çok uzağımızdaymış, bize kadar gelemeyecekmiş gibi. Al o görüntüye sevdiğin birini koy, bir de öyle bakmayı dene.

İnsanlar birbirlerinden oy verdikleri partiler, dini algılama biçimleri, ırkları yüzünden nefret ediyorlar. Türkler kürtleri sevmiyor, bu yüzden de kürtler türkleri sevmiyor. İnsanlar ölüyor. Parçalanarak, adice öldürülüyor. Birileri her ölümün sorumlusu olarak kürtleri gösteriyor. Tanıdığım hiç bir kürtün bir diğer kürtü katledeceğini düşünmüyorum. Fakat başka birileri her gün her yerde herkesi öldürebilecek kine ve nefrete sahip. Korkuya kapılan hükümetler karanlık planlara ve diktaya hükümdür. Ezilen ve yok olan yine halk oluyor. Halk rengi, dili, dini olmayan; yasa ile bir devlete bağımlı olan ve emeğini satarak yoksulluğa mahkum olan kişileridir. Fransız devrimini yapan, gezide direnen, sınırı korurken vurulan, hakkı gasp edildiği için dağa çıkan, Avusturalya ve Yeni Zelanda’dan gelen anzaklardır halk. Öldürülen kadınlar, Hocalı’dakiler, My Lai’dekiler, Madımak’takiler, Deniz’ler, Yusuf’lar, Hüseyin’lerdir halk. Her haklı mücadele bir gün zafere ulaşacaktır.

Tags : ankarabombacanlı bombaemekemek yürüyüşühatırlakürtölümpatlamasaldırıterörtürkyürüyüş

Leave a Response