close

Roma tarihi dokusu ile çok özel bir şehir. Harika bir mimariye sahip. Sokaklarında yürürken bu şehri kendinize yakın hissedebilirsiniz. İnsanlar hep güler yüzlü.

İtalya’ya başkentlik yapan Roma’da Fiumicino (Leonardo Da Vinci) ve Ciampino isimli 2 havaalanı bulunuyor. Roma çok turistik bir şehir olduğu için kısa bir internet araştırması sayesinde hakkında birçok şey öğrenebilir ve gezilip görülmesi gereken yerlerle ilgili bilgiler bulabilirsiniz.


img_9865İstanbul’dan Roma havaalanındaki grev nedeniyle rötarlı olarak kalkan uçağım Fiumicino’ya indiğinde uzun bir pasaport kuyruğu ile karşılaştım. O sıralarda tadilatta olan Fiumicino’daki pasaport kontrolü uygulaması bana biraz ilkel gelmişti. Sıra bana geldiğinde memur sadece pasaportumu inceleyip devam etmemi istedi. Yani girişlerde çok fazla korkulacak bir durum yok, tabii sizden bir şekilde şüphelenilmiyorsa. Havaalanından çıktığımda Türkiye’deyken online olarak 4 euroya bilet satın alıp yazdırdığım Terravision Bus otobüslerinin olduğu peronu buldum. Bu biletleri yazdırmadan telefonunuzun ekranından da görevlilere gösterebiliyorsunuz. Ama bence siz Terravision’dan uzak durun. İnanılmaz kalabalık oluyor. Şehir merkezine giden bu otobüsler hem çok konforsuz hem de otobüse binerken metrobüsten beter bir arbede yaşanıyor. 5. otobüse zor binmiştim. Aynı fiyata daha uygar hatlar da bulabilirsiniz.

Ben Roma’da konaklamak için Hotel Fiorenza’yı tercih ettim. Uygun fiyatlı, merkezi ve güzel bir oteldi. Roma’nın büyük istasyonu Termini yakınlarında olan bu otelde odalar konforlu, personel güler yüzlüydü.

img_0877Roma’da ulaşım araçlarını ücretsiz kullanmanızı ve 2 adet müzeye ücretsiz giriş yapmanızı sağlayacak Roma Pass Card’lar var. Kalacağınız gün sayısına göre kartınızı alabilirsiniz. Ben 28 euroya 2 günlük pass almıştım. Ulaşım aracını ilk kullanmanızla birlikte bilet aktifleşiyor. Pass cart’ı nerede bulacağınızı gitmeden iyi araştırın. Ben epey bir aramıştım. En sonunda Termini içindeki ufak bir gazete bayiinden aldım. Şehrin neredeyse her yerinde içme suyu noktaları var. Su için para harcamanıza gerek yok, birçok şehir haritasında içme suyu kaynakları gösteriliyor.

Roma’daki ilk günümü bir şehir turuyla tamamladım. Turumda Termini, Trevi Çeşmesi, Pantheon, Navona Meydanı’nı dolaştım. Aslında planımda olmamasına rağmen şehrin büyük bir kısmını dolaşarak Vatikan’a ulaştım. Eğer vaktiniz varsa mutlaka Roma’da bol bol yürüyün derim. Herhangi bir amacınız olmadan, sadece yürüyün. Gülümseyerek yürüdüğünüzü fark edeceksiniz. Vatikan’daki çan seslerine mutlaka tanıklık etmelisiniz. Çevredeki sokak satıcılarından 1 euroya şehir silüeti hediyelikleri alabilirsiniz.

Via Dei Giardini
Via Dei Giardini

Akşamları şehir daha da bir güzelleşiyor. Sokak sanatçıları, müzisyenler ve resim yapanlarla sıkça karşılaşabilirsiniz. Via Dei Giardini isimli bir ara sokak var. Kimsesiz, kuytu sokaklara karşı bir ilginiz varsa o sokağı bulun derim. Limoncello isimli bir içki var, ismini çok duymuştum. Ben tadını beğenmedim ama denemek isterseniz 5-10 euroya küçük şişelerden alabilirsiniz. Neredeyse her sokakta satılıyor. Restoranların birçoğu “happy hour” tarzı uygulamalarla indirimli içki ve tatlı gibi menüler sunuyor, 10-15 euroya buraları da deneyimleyebilirsiniz. Sokaklarda birçok pizzacı var. Pizza dilimleri 3-5 euro arasında değişiyor. Doyurucu da oluyor. Market ihtiyaçları konusunda “carrefour” size yardımcı olacaktır. Lazanya’yı da deneyin derim, çok lezzetli. Onu da 6-10 euro arasında fiyatlara bulabilirsiniz.

Villa Borgese
Villa Borgese

Roma’daki ikinci günümde pass kartımı kullanarak ücretsiz olarak Kolezyum ve Roma forumuna gittim. Kolezyum için çok fazla sıra bekleyebilirsiniz. Aynı gün tesadüfen Roma Maratonu da olduğu için çok keyifli görüntülerle karşılaştım. İspanyol Merdivenleri, Vittorio Emanuele II Abidesi, Villa Borghese de ikinci gün keşfettiğim yerler oldu. İspanyol merdivenleri ve Villa Borghese birbirlerine çok yakın. Zaten bahsettiğim tüm yerlere yürüyerek gittim. (Otel-Kolezyum arası hariç, o mesafe için pass kartımla ücretsiz metro kullandım) Villa Borghese’e uğramadan dönmeyin lütfen. Çok büyük yeşil bir alan, Pazar günü gittiğim için tüm şehir oradaydı diyebilirim. Film sahnesi gibiydi. Paten kayan insanlar, bisiklet süren çocuklar, dans eden çiftler… Burayı kesinlikle görmelisiniz.

dsc_0061
Roma Maratonu 2016

Gece yarısı Fiumicino havaalanına geçiş yaptım, havaalanı ve şehir arasında sefer yapan T.A.M. gibi birçok otobüs firması var. Sabah erkenden uçuşum olduğu için T2 terminalinde sabahlamayı planlıyordum. O peronu gece 12’den sonra evsizler konaklamasın diye kapatıyorlar. Polis yanıma gelip bunu nazik bir şekilde anlattı ve istersem T3 terminaline çıkabileceğimi, orada daha rahat edebileceğimi söyledi. Havaalanında Wifi var, ayrıca makinelerden kahve, sandviç gibi şeyler de alabilirsiniz.

Roma’dan 09.45 uçağı ile Paris’e geçtim.

Fiyatlar Nisan 2016’ya aittir.

Tags : ciampinocolosseofiumicinoİspanyol Merdivenleriitalyitalyakolazyumlazanyaleonardo da vincilimoncellonavona meydanıpantheonpasaportromaroma forumuroma maratonuroma pass cardroma'da 2 günroma'da ne yapılırroma'da yaşamrometerminiterravision bustrevi çeşmesituristturistlikvatikanVia Dei GiardiniVilla BorgheseVittorio Emanuele II Abidesi

Leave a Response