close

Yurt dışına çıkmaya karar verdiğimde pasaportumu aldıktan sonra önümdeki en büyük engelin vize olduğunu fark ettim. Araştırmalarım sonucunda internetin tam bir bilgi kirliliği olduğunu gördüm. Çevremdeki insanlar dahil her kafadan farklı bir ses çıkıyor ve iş gittikçe zor görünmeye başlıyordu.
Öncelikle ihtiyacınız olan şey sağlam bir plan…

Vize başvurusundan önce (tabii tercihiniz hazır turlardan biri değil ise) rotanızı ve görmek ya da gitmek istediğiniz şehirleri, ülkeleri belirlemek oldukça önemli. İlk giriş yapacağınız ülke hangisi ise vize talebinizi o ülkeden yapmalısınız. Rotanızı belirledikten sonra geriye biletlerinizi almak ve rezervasyonlarınızı yaptırmak kalıyor. İlk giriş yapacağınız ve vize talep edeceğiniz ülkede, giriş yapacağınız diğer ülkelerden daha fazla kalıyor olmanız önemli. Ben rotamı vize almadan önce Roma-Venedik-Paris-Amsterdam olarak belirledim. Fakat vizeyi aldıktan sonra rotamda bazı küçük değişiklikler yapmayı planlıyordum. İtalya’dan vize almak için resmi kuruluş olan İdata’dan randevu almanız gerekiyor. İdata’nın İstanbul’da Harbiye ve Bahariye şubeleri bulunuyor. İdata’nın internet sitesi olan idata.com.tr adresinden bulunduğunuz ile göre başvuru yapabileceğiniz illerin hangileri olduğunu görebilirsiniz. İdata tüm belgelerinizi tek tek inceleyerek aynı zamanda danışmanlık hizmeti de sağlıyor. Danışmanlık hizmeti için 94 TL, vize ücreti için ise 60 € alıyor.

Çalışan kişiler için gerekli belgeler şu şekilde;

Gidiş – dönüş biletleri : Öncelikle gidiş-dönüş biletlerini temin edebilirsiniz. Vize alabilmek için ilk şart geri döneceğinize karşı tarafı inandırmak, bu yüzden de dönüş bileti önemli. Pegasus’tan sınırsız değiliklik hakkı ve bagaj hakkıyla İstanbul-Roma (Fiumicino), Amsterdam (Schiphol) – İstanbul biletlerimi aldım.

FullSizeRender-3Otel rezervasyonları: Sonrasında 3 gece Roma, 1 gece Venedik, 2 gece Paris, 2 gece Amsterdam konaklamalı otel rezervasyonlarımı yaptım. Otel rezervasyonlarınız için booking.com oldukça ideal. En ucuz otel ya da hostelleri bulup ücretini ödemeden rezervasyonunuzu yapabilirsiniz. Bazı oteller kredi kartınızın doğruluğunu tespit etmek için bir miktar provizyon çekebiliyor. Açıklamaları dikkatli okumanızı tavsiye ederim.

Ülkeler arası geçiş biletleri: Ülkeler arasında nasıl geçiş yapacağınızı kanıtlamanız gerekiyor. Bunun için en ideal yöntem İnterrail bileti. Örneğin 1 haftalık bir seyahat planlıyorsanız 7 gün geçerli 5 basımlık fleksi biletini 550 liraya alabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için tcdd.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Vize aldıktan sonra dilerseniz interrail biletinizi yüzde 15 cayma bedeli karşılığında iptal ettirebilir, Avrupa içi ucuz havayolları şirketlerinden uçak biletlerinizi alabilirsiniz. Ben bu yöntemi tercih ettim, çünkü kısıtlı sürem vardı ve interrail biletlerinin ek ücretlerinin oldukça yüksek olduğunu da fark ettiğim için ülkeler arası geçişi uçakla yapmak daha mantıklı geldi.

2 adet biometrik fotoğraf: Bu fotoğraf pasaportunuzda olan fotoğraftan farklı ve son 6 ay içinde çekilmiş olmalı.

Schengen vizesi başvuru formu:  Bu formu eksiksiz olarak doldurmalısınız. İnternetteki birçok örmekten faydalanarak doldurabilirsiniz.

Pasaport fotokopisi: Pasaportunuzun ilk 2, orta 2 ve son 2 sayfasının fotokopileri gerekiyor.

Nüfus kağıdı fotokopisi: Önlü-arkalı olacak şekilde fotokopi çekebilirsiniz.

Vukuatlı nüfus kayıt örneği: Bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğünden vize belgesi için tedarik edebilirsiniz.

İkametgah belgesi: Yine bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğünden vize belgesi için tedarik edebilirsiniz.

İşveren tarafından yazılan dilekçe: İş yerinizin antetli kağıdına imza yetkisi bulunan işveren tarafından yazılmış bir dilekçe olması gerekiyor. Dilekçede hangi departmanda, hangi tarihten beri, ne kadar maaşla çalıştığınız bilgilerinin yanı sıra ilgili tarihlerde izinli olacağınızı ve döndüğünüzde görevinize devam edeceğinizi bildirilmesi gerekiyor.

Seyahat sağlık sigortası: 30 bin TL teminatlı seyahat sağlık sigortasını birçok şirketten, birçok acenteden ya da bankadan temin edebilirsiniz. 25 TL civarında satış fiyatı var.

İmza sirküleri: İş yerinizin imza sirkülerinin en güncel halini vermelisiniz. Dikkat edin iş yerinden temin ettiğiniz belgelerde imzası bulunan kişilerin bu sirkülerde imzası geçiyor olsun.

Faaliyet belgesi: Eğer ilk kez Schengen vizesi alıyorsanız iş yerinizin son 3 aylık faaliyet belgesinin aslını götürmeniz gerekiyor. İstanbul Ticaret Odasının resmi sitesi olan ito.org.tr adresinden elektronik imzalı belgeyi de 5 TL ücret karşılığında mailinize indirebilir ve çıktısını verebilirsiniz. Daha önce Schengen vizesi aldıysanız belgenin orijinaline gerek olmadan son 6 aylık faaliyet belgesinin fotokopisini verebilirsiniz.

Vergi levhası: İş yerinizin bir önceki yılına ait olan vergi levhasının fotokopisini verebilirsiniz.

Sicil gazetesi: İş yerinizin ticaret sicil kaydının yer aldığı gazeteyi ticaretsicil.gov.tr adresinden indirebilirsiniz.

İşe giriş bildirgesi: SGK işe giriş bildirgenizi vermeniz gerekiyor ve bu belgeyi iş yeri kaşesi ve işvereninizin ıslak imzası ile sunmalısınız.

Maaş bordroları: Son 3 aylık maaş bordrolarınızı da aynı şekilde iş yeri kaşesi ve işvereninizin ıslak imzası ile sunmalısınız.

SGK hizmet dokümü: Hizmet dokümünüzün özet ve detay çıktılarına turkiye.gov.tr adresinden erişebilir ve yazdırabilirsiniz.

Kişisel banka hesap dokümü: Kişisel banka hesabınıza ait son 3 aylık hesap bilgilerini bankanın ıslak imzalı ve kaşeli belgeleriyle, bankanın imza sirküleriyle birlikte almanız gerekiyor. Buradaki amaç gittiğiniz ülkede geçiminizi sağlayacak miktarda paraya sahip olduğunuzu kanıtlamak. Bu nedenle hesabınızda en az 3 bin TL civarında para olması gerekiyor. Enpara bu hizmeti 5 TL karşılığında tüm belgeleri size posta yolu ile ileterek karşılıyor. Garanti Bankası ise şubelerinden ücret almadan istediğiniz belgeleri size veriyor. Birden fazla kişisel hesabınız varsa onları da belgeleyebilirsiniz. Aynı zamanda dilerseniz kredi kartlarınızın da son 3 aylık ekstrelerini sunabilirsiniz. Fazla mal göz çıkarmaz.

İdata’da parmak izleriniz de alınıyor. Sonrasında hangi ülkelere gideceğiniz, ne amaçla gideceğiniz, kiminle gideceğiniz, yabancı dil bilip bilmediğiniz gibi birkaç basit soru soruluyor. Bu sorulara verdiğiniz yanıtlar yeterli bulunmazsa konsolosluktan görüşmeye çağrılabiliyorsunuz. Belgelerimi teslim ettikten 1 gün sonra İdata’dan sms alarak pasaportumun geldiği bilgisini aldım. Gittiğimde 1 aylık çok girişli vizemi aldığımı gördüm.

Tags : amsterdamavrupabankabiometrikbookingbooking.combordroenparafaaliyet belgesifeaturedfiumicinoflegaranti bankasıgezihesaphosteliidataikametgahimza sirküleriinterrailitalyakonsoloslukmaaşnüfus kağıdıotelparispasaportpegasusrailrezervasyonromarotasağlık sigortasıschengenschengen vizesischipholseyahat sağlıksgksicil gazetesitcddtrenuçakuçak biletivenedikvergi levhasıvizevize alırkenvize belgelerivize nasıl alınırvukuatlı nüfusyurtdışı

Leave a Response