close

Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan St. Pierre ve Hıristiyanlığı yaymak için çalışmalar yapan St. Paul ve Aziz Barnabas M.S. 29 ve 40 yılları arasında yoğun nüfusu ile dikkat çeken Antakya’ya geldiler. Burada Hıristiyanlığı yayma girişimlerinde bulundular. St. Pierre’in Antakya’da kurduğu kilise Hıristiyanlık için ilk kilise olarak biliniyor.

Antakya’da Habib-ün Neccar dağı eteklerinde kayalara oyularak inşa edilen St. Pierre kilisesi, Hıristiyanlığın Katolik, Ortodoks ve Protestan olarak mezheplere ayrılmadan önceki ilk kilisesi. 13 metre derinliğinde, 9 buçuk metre genişliğinde ve 7 metre yüksekliğinde bir mağaradan oluşan kiliseye Hıristiyanlık resmi din olarak Roma’ya getirildiğinde İmparator Constantine ve annesi tarafından gotik mimari tarzında kemerli bir kısım eklendi. Hıristiyanlığın kabulünden önce Hıristiyanların gizlice buluştukları ve bu dine inananlara ilk kez Hıristiyan yani İsa’nın yolundan giden isminin verildiği yer St. Pierre kilisesi oldu. Ayrıca toplanma yeri anlamına gelen kilise sözcüğü tarihte ilk kez bu yapı için kullanıldı ve daha sonra tüm dünyaya yayıldı.

Kilisede Hıristiyanların roma askerlerinin baskınları sırasında kaçtıkları ve dağa açıldığı düşünülen bir tünel bulunuyor. Mağara duvarlarından sızarak biriken su şifalı su ve vaftiz için kullanılan su olarak biliniyor. Ancak depremler sonrası sızan su iyice azalmış durumda. Din adamlarının oturup ibadet yaptıkları sunak bölümünün üzerinde mermerden yapılan St. Pierre heykeli bulunuyor. Heykelin bir elinde İncil, diğer elinde ise cennetin anahtarı olduğu düşünülen anahtar işlenmiş.

1963 yılında Papa VI. Paul tarafından hac yeri olarak ilan edilen kilisede valilik ve kültür bakanlığının izniyle Hıristiyanlık için kutsal sayılan günlerde ayin düzenleniyor. Her 29 Haziran günü civardan ve uzak illerden gelen din adamları ve kalabalık bir cemaatin katıldığı ayin yapılıyor. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen kilise yüksekteki pencerelerinden aldığı gün ışığı ile aydınlanıyor. Döşemesinde mozaik kalıntıları bulunan kilisenin bazı duvarlarında fresklerden kalan izler görülüyor.

St. Pierre kimdir

St. Pierre Hz. İsa’nın 12 havarisinden biridir. Hıristiyan olmadan önce bir balıkçı olan Pierre, denizde balıkların tükendiği bir dönemde Hz. İsa ile sandala biner. Hz. İsa’nın Hıristiyanlık hakkında verdiği vaazlar Pierre’in ilgisini çeker. Pierre hiç balık tutamadığını ve kazancını sağlayamadığını söylediğinde Hz. İsa ağını tekrar denize atmasını söyler ve çıkardığında ağının taşıyamayacağı kadar çok balıkla dolu olduğunu gören Pierre çok şaşırır. St. Pierre Hz. İsa’nın çarmıha gerilmeden önce dini yaymayı bıraktığı kişidir. Katoliklerin ilk papası olarak bilinen St. Pierre Hz. İsa’nın en çok güvendiği havarisidir. Kilisenin içinde bulunan tünelden bir baskın anında kaçarken öldüğü bilinir.

st pierre
Tags : antakyahristiyanlıkisakatolikkliseortodoksst pierrest pierre kilisesitarihin ilk kilisesi

Leave a Response