close

Seyahate çıkmanın en zor yolu bavul hazırlamaktır. Önce neler almamız gerektiğine karar veremeyip bavulu ağzına kadar doldurur sonra da onu kapatmak ve taşımak için uğraşırız. Seyahat dönüşü bavul boşaltma seremonisi, pişmanlıklar silsilesine dönüşür. Bavuldaki birçok şeye elinizi bile sürmeden geri getirdiğinizi görürsünüz. Özellikle yurtdışı seyahatlerde bu konuda daha hassas davranmak gerek. Mesele sadece “ihtiyacınız kadarı” nı almakta. 03 bubbles backgroundBu yüzden size birkaç tüyo vereceğim.


Öncelikle bavul ya da çanta hazırlarken tüm kıyafetleri rulo şeklinde sararak yerleştirmek yer tasarrufu sağlar. Kullanım sıklığına göre eşyalarınızı yerleştirmenizi öneririm. Örneğin yedek ayakkabı gibi çok fazla kullanmayacağınızı düşündüğünüz eşyaları en alta yerleştirmekle başlayabilirsiniz. Yara bandı, peçete, ilaç gibi acil durumlarda işinize yarayacak eşyalar mutlaka kolay erişilebilir ön gözlerde olmalı.

Yurtdışı seyahatlerde olmazsa olmazlar; pasaport, nüfus cüzdanı, ehliyet ve banka kartları. Bunları nakitlerinizle birlikte ayrı bir çantada taşımanızı tavsiye ederim. Boyna asılan pasaport çantaları işinizi görecektir.

Otel ve uçak rezervasyon çıktıları, seyahat sağlık sigortanız da mutlaka el çantanızda olmalı. Havaalanına gittiğinizde seyahat pulunuzu almayı unutmayın. Gideceğiniz yerlere ait rehber, harita gibi kılavuzlar ve ihtiyaç duymanız halinde yabancı dil uygulamaları da sizinle olmalı. Mükemmel şehir uygulamaları var. Akıllı telefonlarınıza gitmeden bunları yüklemenizi tavsiye ederim. Haritalar ve tripler ilk kez gideceğiniz şehirlerde hayat kurtarıcı olabilir. Defteriniz ve kaleminizi de ihmal etmeyin derim.

Tüm bavul ve çantalarınızda mutlaka iletişim bilgilerinizin yazdığı bir etiket olsun. Kaybolmalar çok olası. Özellikle siyah düz bir bavul kullanıyorsanız onu kolay ayırt edebileceğiniz bir hale getirin. Bavulunuz bagaj bandında boş yere dönüp durmasın ya da başka biri onu alıp götürmesin. Siyah düz bavullar klasik olduğu için herkes bunları kullanıyor, karışma ihtimali yüksek.

Teknolojik aletler başlığı altında ses kayıt cihazları, kamera, fotoğraf makinesi ve bunların şarjları, yedek hafıza kartları da önerilerim arasında. Telefon şarjınızı sakın unutmayın. Powerbank da bu anlamda kurtarıcı olabilir. Müziksiz yapamayanlardansanız çantanıza ilk koyduğunuz şey şüphesiz kulaklık olacaktır. Çevrimdışı müzik dinleme uygulamalarını da tavsiye ederim.

Eğer sigara kullanıyorsanız Türkiye’den birkaç paket atın derim bavulunuza. Duty Free’lere güvenmeyin fiyatlar hiç de makul değil. Yiyecek içecek konusunda da bonkör olun derim. Bavulunuza istediğiniz kadar gıda istifleyebilirsiniz. Özellikle kraker, çikolata gibi abur cuburları bolca doldurun, hem gezerken enerji yükler hem de gereksiz para harcamanızı önler. Yanınızda mutlaka bir su matarası olsun. Avrupa’nın birçok şehrinde sokaklarda içme suyu çeşmeleri bulunuyor. Böylece su için de para harcamamış olursunuz.

Kullandığınız ilaçları yanınıza almayı unutmayın. Alerjik durumlara karşı da ilaç alabilirsiniz. Yara bandı, sargı bezi, ağrı kesiciler ve pamuk da yanınıza almanız gereken medikal ürünlerden. Malum farklı bir ülkeye gidiyorsunuz, farklı yemekler midenizi yorabilir. Bu nedenle mide yatıştırıcı ilaçlar almakta da fayda var.

Kişisel ihtiyaçlar en önemlisi. Sabun, şampuan, diş fırçası ve macunu ilk alınacaklardan. Kadınlar için makyaj, erkekler içinse traş malzemeleri alınmalı. Islak mendil, peçete, parfüm, deodorantınızı unutmayın. Özellikle kreme çok ihtiyaç olacak. Hava değişimleri cildinizi yoracak ve neme ihtiyaç duyacaksınız. Kirlileriniz için bavulunuza kirli poşeti koyarsanız iyi olur. Havlu, tarak, dikiş seti (ki bunlar benim abartım olabilir ama gerçekten ihtiyaç duydum) ve ihtiyacınız kadar terlik, ayakkabı almayı ihmal etmeyin. Buradaki kilit nokta “ihtiyacınız kadar”.

Kıyafet alırken fazlalıktan kaçınmak için kalacağınız gün sayısına göre kombinler yapıp gün sayısı kadar kıyafet alabilirsiniz. Hadi 1 tane de yedek gün kıyafeti alın. bolca da iç çamaşırı ve çorap. Gideceğiniz ülkelerin hava durumlarını kontrol etmeyi ve gereğine göre mont, polar, yağmurluk, bikini, güneş kremi almayı ihmal etmeyin.

Tags : bavulbavul etiketibavul hazırlamakbavul kapatmakbavul kaybolmasıçantaduty freefotoğraf makinesiilaçkamerakıyafetmedikalotelpasaportpasaport çantasırehberrezervasyonruloşarjseyahatseyahat puluseyahat sağlık sigortasıseyehat dönüşüsigaratatiluçakvalizyurtdışı

Leave a Response