close

Güzel ve enteresan bir doğum günü hediyesi aldım.

NASA’nın 2003 yılında eğlence amaçlı geliştirmiş olduğu bir proje; orijinal ismiyle Ant Workshop, bildiğimiz üzere karınca çiftliği.

İçerisinde mavi jel bulunan bir kap. Yanında büyüteç ve tünel açma çubuğu da var.

Tünel açma çubuğu sayesinde jelin üzerine birkaç tane delik açıyorum, karıncalarıma kolaylık olması açısından. Öncelikle yapmam gereken bahçeden karınca toplamak. Haşerelerden pek hoşlanmamakla birlikte 5, 6 adet orta boy karıncayı çiftliğimin içine atıp kapağını kapattım. Orta boy karıncalar çiftliğin içinde telaşla dolaşırken kaşla göz arasında kapağın üzerinde bulunan minicik havalandırmadan dışarı sızdılar. Dış dünya onlar için daha tehlikeli, bilmiyorlar.

IMAG1243

Bu sefer daha büyük boy karınca avlamam gerekiyor. Büyükler oldukça ürkütücü. Kıskaç şeklinde dişleri ve kalkık popoları var. Çiftliğin içerisinde çok telaşlanıyorlar ve aşırı hızlı hareket ediyorlar, ilerleyen saatlerde yavaşlayacaklar. Önce uyanıklık yapıp açık bir yerler arıyorlar, toplamda 3 taneler. Bir süre hareketsiz durduklarında korkup kapağı açıyorum, koşarak dışarı çıkmaya çalışıyorlar. Saatler geçiyor hala tembel tembel dolanıyorlar. Çiftliğin köşesinde biraz jöle boşluğu var, bunu hemen dikkate alıyorlar ve orada daha çok vakit geçiriyorlar. Çiftliği elime aldığım anda hızla hareket etmeye başlıyorlar. Bu sırada babam hayvanlara eziyet ettiğimi, yarın ben işe gittiğimde onları sokağa bırakacağını söylüyor.

IMAG1252

Gece ışıklar sönüyor uyku vakti geliyor. Sabah uyandığımda çiftliğimde değişimler fark ediyorum. Karıncalarım çiftliklerinin köşesinde fark ettikleri jel boşluğunu yaklaşık 1,5 cm kadar kazmışlar, çıkardıkları jel parçacıklarını yüzeye yığmışlar. IMAG1257Onlarla vedalaşıp evden çıkmalıyım.

Akşam geldiğimde 2 tanesinin hala tünel kazdığını fakat birinin sırt üstü yatıp ayaklarını çırptığını gördüm. Onu kaybetmek çok acı. Bu kadar çalışmaya güzel bir şeker partisini hak ediyorlar, ayrıca yanında bir parça fındık ezmesi de var. Işıkta asla çalışmıyorlar.

Yarın çiftliğime yeni üyeler katılacak. Heyecanla çalışmalarını göreceğiz.

 

 

IMAG1261

Karıncalarım 2. sabahlarında fazlasıyla yol katetmiş durumdalar. Gece beslendikleri şeker sayesinde güçlendiler ve IMAG1268tüneli çiftliğin en altına kadar indirip sol tarafa doğru kazarak büyüttüler. Bu akşam menülerinde çekirdek var. Ayrıca yeni arkadaşlarıyla tanışacaklar.

İnsanlar kadar acımasızlar. Ölen karıncamı orada bırakarak hata ettim. Eve geldiğimde arkadaşlarının, onu paramparça ettiklerini gördüm. Parçalarını toplayıp ona karşı olan son görevimi geç de olsa yerine getirdim.

 

 

Karıncalarımın yanına yeni arkadaşlarını henüz ekleyemedim, akşam olunca karanlıkta onları bulmak zor oluyor. Dün akşam bir küp şeker kemirdiler. Çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Tünelden çıkardıkları jel, yüzeyde gittikçe büyük bir alan kaplamaya başladı.

 

 

Tags : animalantAnt Workshopevcil hayvangifthayvanhayvan beslemekhediyekarıncakarınca çiftliğikarıncaların yaşamınasayaratıcı hediye

5 Comments

  1. Dogrusu bayıldım, hem üslubuna hem de bloğuna. Ayrıca bu yazın bende de merak uyandırdı. Güzel bir devam dileğiyle 🙂

  2. çok ilginç ve sürükleyiciydi.devamını bekliyorum açıkçası.sayfa ve yazımdaki sadelikte de ayrıca hoşuma gitti.

  3. Eğer gerçekten ilgin varsa sana kanatlı ve büyük olan(kraliçe) karıncalardan bi tane bulmanı ve içeriye atmanı söyleyebilirim. Çünkü senin şu anda kullandığın karıncalar ya işçi yada askerler ve eğer uzun süre hayatta kalmalarını istiyorsan koloniye sahip olmaları gerekir. Bir kraliçe bul içeriye at nüfus patlasın bi anda. Üstelik yaz geldi o yüzden kraliçeleri bol bol görürsün etrafta çünkü üreme zamanları yazla birlikte başlıyor üstelik yumurtlamaya hazır olan bir kraliçe bulmak tamda şu sıralar yapılabilir

  4. Acikcasi gercekten ilgi cekici ben de yapmak istiyorum bi tane. Icindeki jole ne tarz bir jole merak ettim son gelismeleri ve jole hakkindaki bilgiyi paylasirsaniz sevinirim.

Leave a Response